Rakieta kosmiczna

Poziom umiejętności: Średniozaawansowany

Możesz zbudować coś, co będzie naprawdę nie z tego świata.

Nasz stolik-rakieta kosmiczna to idealne rozwiązanie do przechowywania wszystkich wyjątkowych skarbów. W dodatku możesz ją ozdobić w swoich ulubionych kolorach.

Pobierz i wydrukuj szablon

Pobierz PDF i wydrukuj szablon rakiety. Szablon jest w rozmiarze A0, więc jeśli masz drukarkę A4, to będzie on musiał być wydrukowany jako oddzielne strony A4. Chcąc to zrobić, przed wydrukowaniem należy wybrać opcję "tile" w menu dialogowym drukowania. Drukarka wydrukuje wówczas szablon jako 8 oddzielnych stron A4. Alternatywnie możesz wydrukować szablon w lokalnej drukarni.

Instrukcje krok po kroku

Krok 1. Przygotuj szablon

Za pomocą taśmy maskującej połącz razem arkusze A4. Następnie ostrym nożem wytnij elementy szablonu.

Krok 2. Odrysuj szablon

Przyklej szablon do sklejki i ostrożnie go obrysuj. Powtórz tę czynność w odniesieniu do wszystkich elementów szablonu.

Teraz masz narysowane linie wyznaczające cięcia na sklejce.

Krok 3. Wytnij zewnętrzne krawędzie

Upewnij się, że używasz wyrzynarki w trybie nie w ruchu wahadłowym. Zagwarantuje to lepsze wykończenie podczas cięcia. Starannie wytnij obrys szablonu. W tym celu najlepiej przymocować sklejkę do stołu warsztatowego za pomocą ścisku. Upewnij się też, że nie tniesz swojego stołu.

Zacznij od cięcia poza obrysem. Dzięki temu unikniesz trudności związanych z dokładnym cięciem cieńszych części.

Krok 4. Wytnij podstawę rakiety

Następnie wytnij środkowe części z szablonu i powtórz to w odniesieniu do wszystkich części stolika-rakiety.

Masz teraz wszystkie części do podstawy rakiety.

Krok 5. Zaplanuj, gdzie chcesz mieć półki

W celu dodania półki zdecyduj, gdzie chcesz osadzić półki na rakiecie. Przewidzieliśmy po 2 półki na każdej stronie. To sprawia, że łatwiej jest wyciąć i połączyć wszystkie elementy.

Krok 6. Mierzenie

Korzystając z cyrkla zmierz szerokość podstawy w miejscu, w którym chcesz zamocować półkę. Zmierz to w połowie cięcia części bazowej. To pozwoli Ci na dokładne dopasowanie półki w rakiecie.

Krok 7. Mierzenie (część 2)

Zachowując odległość ramion cyrkla,  przenieś go na pozostałe elementy sklejki i narysuj okrąg wokół narożnika. Upewnij się, że narożnik ma dokładnie 90°.

Krok 8. Rozpocznij cięcie półek

Teraz za pomocą wyrzynarki możesz wyciąć pierwszą półkę. Powtórz tę czynność w odniesieniu do wszystkich półek.

Ponieważ półki na przeciwległych stronach rakiety stanowią swoje lustrzane odbicie, powinny mieć zawsze tą samą wielkość.

Krok 9. Wygładź brzegi rakiety

Brzegi półek wygładź ostrożnie papierem ściernym. Upewnij się, czy są gładkie w dotyku. Zrób to samo w odniesieniu do reszty elementów rakiety. Pozwoli Ci to usunąć drzazgi i ułatwi malowanie.

Krok 10. Wyznacz linię

W pierwszej kolejności wyznacz linie środkowe. To umożliwi Ci prawidłowe nawiercenie otworów w półkach. W tym celu umieść połowę podstawy rakiety na całym panelu i odrysuj linię wzdłuż krawędzi wewnętrznej.

Krok 11. Wyznacz linię (część 2)

Powtórz to samo po drugiej stronie. Powinieneś mieć teraz 2 linie oddalone od siebie o około 12 mm.

Krok 12. Oznacz miejsca do nawiercenia

Przymierz półki w tych miejscach, w których  chcesz je umieścić i narysuj linię poziomą wzdłuż górnej krawędzi półki.

Krok 13. Oznacz miejsca do nawiercenia (część 2)

Następnie nanieś 2 punkty w odległości około 6 mm pod tą linią, a około 30 mm od końca półki. To będą Twoje miejsca wiercenia. Powtórz tę czynność w odniesieniu do wszystkich półek.

Krok 14. Rozpocznij wiercenie

Jeżeli do mocowania półek zamierzasz zastosować wkręty o rozmiarach 3,5 x 30 mm, użyj wiertła 3 mm. Następnie wywierć otwory we wszystkich punktach, które oznaczyłeś w rakiecie. Przytrzymując półki w miejscach, w których chcesz je zamontować, dopasuj ich górną krawędź do linii, którą  wcześniej odrysowałeś i przewierć je.

Krok 15. Przymocuj półki

Przymocuj wszystkie półki do podstawy używając wkrętów o rozmiarach 3,5 x 30 mm. Półki spowodują połączenie ze sobą 3 elementów bazowych.

W pierwszej kolejności przymocuj 2 półki do całej rakiety. Następnie połóż ją płasko i przymocuj drugą połowę rakiety do tych dwóch półek. Rozpocznij od wywiercenia otworów pilotażowych. Upewnij się, że górna i dolna część wycięć rakiety się zgadza, w przeciwnym razie gotowa rakieta nie będzie stać prosto. Powtórz te czynności w odniesieniu do pozostałych półek z drugiej strony rakiety.

Krok 16. Uwolnij wyobraźnię

Teraz, gdy już wykonałeś półki rakiety, nadeszła pora, aby nadać jej wyjątkowy indywidualny charakter. Wybierz kolory, które szczególnie lubisz  i pomaluj rakietę zgodnie ze swoimi upodobaniami.

Krok 17. Gratulacje, Twoja rakieta kosmiczna jest ukończona!