Latające półki

Poziom umiejętności: Średniozaawansowany

Wykonanie samodzielnie wiszących półek to zadanie dla każdego, także kompletnego nowicjusza.

Nawet najprostsza półka może wyglądać na elegancko po wykonaniu odpowiedniego szlifowania i pomalowaniu na dowolny kolor. Głębokość półki możesz łatwo dostosować do swoich potrzeb. Kompletna, solidnie wykonana półka składa się ze skrzynki nakładanej na ramę montażową, którą przymocować można zarówno do ściany murowanej, jak i płyt gipsowo-kartonowych. Rama jest całkowicie niewidoczna, daje to efekt półek unoszących się tuż przy ścianie.

Instrukcje krok po kroku

Krok 1. Rozpocznij cięcie półek

Rozpocznij cięcie desek na skrzynki oraz ramy montażowe za pomocą pilarki tarczowej:

  • Cztery 914 mm długości kawałki 25x254 mm desek sosnowych na podstawę i wierzch skrzynki
  • Dwa 914 mm długości kawałki 25x76 mm desek sosnowych na boki skrzynek
  • Cztery 216 mm długości kawałki 25x76 mm desek sosnowych na końce skrzynek
  • Sześć 178 mm długości kawałki 25x76 mm desek sosnowych na rozpórki ram montażowych
  • Cztery 864 mm długości kawałki 25x76 mm desek sosnowych na przód i tył ram montażowych

Uwaga: Jeśli deski 25x76 mm są grubsze niż 19mm, końce skrzynek i rozpórki ram mogą być w miarę potrzeb krótsze.

 

Krok 2. Złącz elementy półki

Umieść boczne fragmenty skrzynki (o długości 914 mm) pod górą Twojej półki (25x254 mm). Przednie części elementów bocznych powinny być wyrównane z przednią krawędzią półki górnej, elementy powinny być prostokątne na obu końcach. Skorzystaj z wiertarko-wkrętarki i wywierć otwory pilotujące za pomocą wiertła 210 mm, aby zapobiec zniszczeniu drewna. Połącz górę z bokiem skrzynki 38 mm drewnianymi wkrętami, po jednym na obu końcach i jednym w środku. Załóż końcówki (210 mm), tak żeby wszystkie krawędzie były wyrównane. Wywierć otwory pilotujące i zabezpiecz końce wkrętami przez górną półkę oraz na końcach elementów. Dodaj po jednym wkręcie na każdym dolnym rogu skrzynki. Powtórz cały proces przy tworzeniu kolejnej półki.

 

Krok 3. Dołącz podstawę skrzynki

Odwróć każdą ze zrobionych półek otwartą stroną do góry i umieść dolny element (25x254 mm) na górze każdej z nich. Sprawdź czy wszytkie krawędzie są równo. Wywierć otwory pilotujące i zabezpiecz dno pięcioma drewnianymi wkrętami, po jednym w każdym rogu i jednym na środku przedniej krawędzi.

Krok 4. Oszlifuj półki

Wypełnij wszytkie otwory na wkręty szpachlówką stolarską, użyj noża, daj szpachli schnąć tyle czasu, ile zaleca producent na opakowaniu. Skorzystaj ze szliferki Mouse® do wygładzenia powierzchni półki. Użyj papieru ściernego, aby oszlifować nierówne krawędzie i szorstkie powierzchnie. Usuń pozostałości po szlifowaniu czystą szmatką.

 

Krok 5. Nadaj półkom koloru

Nałóż bejcę na każdą ze skrzynek pędzlem malarskim. Zetrzyj nadmiar bejcy szmatką, zgodnie z kierunkiem słojów drewna. Po wyschnięciu (pozostaw bejcę na noc) nałóż kilka warstw lakieru (zgodnie z zaleceniami producenta). Wiele powłok uczyni powierzchnie gładszą i łatwiejszą w czyszczeniu.

 

Krok 6. Zrób ramę montażową

Każda rama powinna byc złożona z dwóch 867 mm elementów 25x76 mm (tył i przód), oraz trzech 178 mm elementów (rozpórki) umiejscowionych na końcach i w środku ramy. Umieść rozpórki wewnątrz przedniej i tylnej cześci aby stworzyć prostokąt (upewnij się, że są kąty proste). Wywierć otwory pilotujące i wprowadź 38 mm wkręty w górnej i dolnej cześci każdego połączenia.

Krok 7. Zamocuj ramy na ścianie

Wywierć cztery otwory wzdłuż grzbietu każdej ramy montażowej, poproś drugą osobę, aby przytrzymała ramę przy ścianie na wybranej przez Ciebie wysokości. Użyj poziomicy, aby upewnić się, że półka będzie wisieć równo. Następnie, za pomocą ołówka, zaznacz przez wywiercone w ramie otwory rozmieszczenie kołków do płyt gipsowo-kartonowych. Przytwierdź cztery kołki zgodnie z zaleceniami producenta. Zamontuj ramę wkręcając 51 mm wkręty przez wcześniej wywiercone otwory i przez zakotwiczenia do płyt kartonowo-gipsowych. Rama powinna byc solidnie przytwierdzona do ściany.

Uwaga: Półki przytwierdzone w ten sposób mogą być używane tylko do lekkich przedmiotów. Jeśli półka będzie używana do przedmiotów ciężkich, musisz zamontować ramę używajac wkrętów 76 mm wkręconych w conajmniej dwa profile.

 

Krok 8. Nałóż skrzynki na ramy montażowe

Wsuń każdą ze skrzynek na ramę montażową do momentu, w którym będzie zamontowana równo ze ścianą. Zabezpiecz półkę wkrętami 38 mm osadzonymi w podstawie półki i w ramie w każdym jej rogu.

Krok 9. Udekoruj

Wypełnij półki swoimi ulubionymi książkami i dekoracjami.